Blodläge
Johan Theorin

Blodigt Alvar

"Öland och Alvaret är som ett slags scen. Jag ville ha en långsamhet och en landsbygdskänsla, ödslighet. Ingen ser det som sker. Det finns inga vittnen när man tar livet av någon."

Genom kalkstenen vid den öländska kusten löper blodläget, ett mörkrött stråk som förr sades vara förstenat blod från en strid mellan trollen inne i berget och älvorna på alvaret.

Ovanför klippkanten vid det övergivna stenbrottet i byn Stenvik står nybyggda lyxvillor sida vid sida med stenhuggarnas små baracker.

Vid påsk, när snön smält, får flera av husen nya invånare som flyttar in och måste lära sig att komma överens. Men grannsämjan fungerar inte alltid som det är tänkt och svartsjuka och misstänksamhet börjar gro bakom husväggarna. Den här våren kommer flera personers liv att förändras för alltid.

På andra sidan byvägen har den 83-årige skepparen Gerlof Davidsson flyttat tillbaka till sin lilla stuga för att se flyttfåglarna anlända och njuta av vårsolen, kanske för sista gången. Men friden störs när han återfinner sin döda fru Ellas dagböcker.

Gerlof får ännu mer att fundera över när en förvirrad gammal man från fastlandet dyker upp på hans tomt och påstår att han är jagad, innan han ger sig av mot stenbrottet. Det korta mötet drar in Gerlof i en gåtfull historia där gamla synder verkar straffas av en okänd hämnare.

Blodläge är den tredje fristående spänningsromanen av Johan Theorin. Liksom föregångarna Skumtimmen och Nattfåk är det en berättelse om konflikter mellan gammalt och nytt, mellan öbor och fastlänningar, mellan traditioner och turism, och om hur nästan bortglömd folktro bryter in i det moderna samhället.

Johan Theorin är född 1963 och bosatt i Göteborg. Hans debutroman Skumtimmen blev en omedelbar kritiker- och läsarframgång och utnämndes 2007 till Årets bästa kriminalromandebut. Uppföljaren Nattfåk blev 2008 års bästa Nordiska deckare. Blodläge är den tredje boken i Johan Theorins planerade kvartett med Öland som spelplats.



Om Blodläge:

"Bättre än så här kan det knappast bli." Östgöta Correspondenten

"Det handlar om mänskliga relationer, hur de kan gå fel, spåra utr och bli till brott ... Det handlar om hur svårt det är att vara människa." Värmlands Folkblad


FÖRFATTARE: JOHAN THEORINRECENSIONSDATUM: 2010-04-29
ISBN: 9789146220589GENRE: DECKARE, THRILLERS OCH SPÄNNING
BANDTYP: InbundenFORMAT: 162 x 235
SIDANTAL: 407ÖVRIG FAKTA: SLUTSÅLD
MEDIAKONTAKT: ANNA-KARIN KORPI-ÖHLUND
Andra böcker av samma författare:

Rörgast
Deckare, thrillers och spänning
Inbunden, 2013
På stort alvar
Svensk skönlitteratur
Inbunden, 2012
Sankta Psyko
Deckare, thrillers och spänning
Inbunden, 2011
Nattfåk
Svensk skönlitteratur
Storpocket, 2009
Nattfåk
Deckare, thrillers och spänning
Inbunden, 2008
Skumtimmen
Svensk skönlitteratur
Kartonnage, 2008
Skumtimmen
Svensk skönlitteratur
Inbunden, 2007
Skriv utSkriv ut

Wahlström & Widstrand    Sveavägen 58, nb    Box 3159    S-103 63 Stockholm    Telefon: 08-696 84 80    Fax: 08-696 83 80   
Stäng popupfönstret

Bildmaterial ur

av

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Fotograf/copyrightinnehavare måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Pressbilder på

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Copyrightinnehavare/fotograf måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Stäng popupfönstret

Close this notice
Warning!
Du använder en gammal webbläsare
För att se denna webbplats korrekt måste du uppgradera till en nyare webbläsare.
Get Firefox 3.5
Get Internet Explorer 8
Get Safari 4
Get Google Chrome