Alba Mogensen ny kulturchef på Ystad Allehanda
Författaren och journalisten Alba Mogensen har utsetts till ny kulturchef på Ystad Allehanda. Efter två år som kulturredaktör tar Alba Mogensen steget upp som ny kulturchef på Ystad Allehanda. Hon vill fortsätta att satsa på lokal kulturjournalistik – och slå vakt om litteraturrecensionerna.
Ystad Allehanda stärker sin kulturbevakning genom att utse Alba Mogensen till ny kulturchef. Mogensen, som är född i Ystad och redan varit verksam som kulturredaktör på deltid under två års tid, uttrycker stolthet över uppdraget:
Alba Mogensen:
– Det är klart att det känns stort. Det är en stor ära och ett stort uppdrag att förvalta. Även om det är en liten tidning är den viktig för bygden.
Debuterade med Hon den roliga
Alba Mogensens liv stod på spel när en bil i åttio kilometer i timmen körde rakt in i henne. Olyckan kom att inspirera henne till att skriva sin debutroman Hon den roliga (2019). Hennes senaste bok En förlovad tid utkom 2023.
Om Hon den roliga
En Volvo med smutsiga rutor tappar greppet om landsvägen, och där står nittonåriga Joan. Med bara centimeter klarar hon sig från döden. Efter bilolyckan måste hon ta hand om sin skadade kropp samtidigt som hon tvingas ta ställning till en helt ny identitet: den som överlevare. Hemma i den sommarvarma lägenheten i Malmö väntar Maccen, Joans bästa vän, han som håller hennes huvud när hon dricker vatten och tar med henne till havet, där man ser Danmark om man kisar. Tillsammans försöker de hitta en riktning i livet.
Sagt om boken
"Jag tycker väldigt mycket om Alba Mogensens roman … Mest för att den är så skyddslös och oförställd, bara allvarsamt driven av den berättelse den vill förmedla." SR
"Alba Mogensen tycks mig som en fix och färdig, nästan avspänd författare. Hon kan redan den svåra konsten att skriva undertext. Hon har en självklar och musikalisk, luftig och cool lakonisk stil som snarare antyder än larmar." Aftonbladet
Om En förlovad tid
Hannahs och Louises mamma är död, och Louise väntar barn. Framtiden har aldrig varit så närvarande som nu. Men Hannah kan inte sluta tänka tillbaka på det sista året, då när systrarna bildade en treenighet med Peter och innan familjen upplöstes. När de cyklade till stenbrottet, växte upp, blev kära och sedan inte var kära längre. När det fortfarande var en förlovad tid. En förlovad tid är en roman om hur det kanske inte finns några sanningar, bara upplevelser.
Sagt om boken
"Mogensen skriver så fint att jag vill gråta." Göteborgs-Posten
"Det är en mörk, molande stämning som stannar kvar efter läsningen." Sydsvenskan
"I Alba Mogensens text vill jag stanna. Jag önskar att hon ska fortsätta att skriva precis som hon gör, som bara just hon kan göra." Svenska Dagbladet