Priset delas ut av Norrländska litteratursällskapet till årets bok, där boken eller författaren har norrländsk anknytning. Juryn anser att det är en debut som ger mersmak!
Therése Söderlind, som debuterade 2010 med Norrlands svårmod, har fått Norrlands litteraturpris. Priset delas ut av Norrländska litteratursällskapet till årets bok, där boken eller författaren har norrländsk anknytning. Prissumman är på 10 000 kronor.
Juryns motivering lyder:
"Therése Söderlind lyckas i sin debutroman tränga in i en komplex och poetiskt laddad verklighet där en familjs öde aldrig blir patetiskt eller schablonmässigt skildrat. Det är ett slags Norrlands noir från sin ljusaste sida, där författaren på ett ömsint sätt skildrar både de destruktiva och de kämpande, uppbyggande sidorna hos sina huvudpersoner. Norrlands svårmod är en debut som ger mersmak."
Läs mer om Norrlands litteraturpris.